O mně

jan_miko

Jan Miko je malířem nastupující umělecké generace, která je silně ovlivněna pouličním uměním graffiti. Jeho malby jsou inspirovány ulicí, velkoměstskou periférií, ve které vyrůstal a stal se její nedílnou součástí. První práce Jana Mika se „na zdech“ objevují již od roku 1994.

To, že je jeho malířská tvorba určena pro náročnějšího diváka, dokázaly hned jeho první významnější výstavy – například v klubu Mecca, účast na Art safari (7.,9.,10.,11.). Kromě Prahy působil i v zahraničí – například Amsterdam, Paříž či Varšava.

Jan Miko rovněž stál u zrodu českého street artu, když spoluzaložil skupinu PGINT (Radeq Brousil + Jan Miko), která ke street artu plynule přešla od graffiti. Je aktivním členem několika skupin, například progresivního a plastického divadla Spitfire Company, které působí na několika pražských i zahraničních divadelních scénách (Palác Akropolis, Hala C, Zagreb, Tczew, Amsterdam, Lublaň, Roma). Soubor zaznamenal veliký úspěch na Mezinárodním divadelním festivalu Zdarzenia v polském městu Tczew – Gdaňsk, kde vyhrál cenu Grand Prix, a také účast na světovém festivalu Fringe v Amsterdamu, kde se představil i se svým sólovým vystoupením tzv. one-man show.

Od roku 2004 byl asistentem MgA. Víta Soukupa Phdr. a o dva roky později se stal studentem malby na VŠUP, v ateliéru Stanislava Diviše. Po tragické smrti Víta Soukupa vzniká, jako reakce, série obrazů „Zvraceči“.

Z posledních let patří mezi jeho významnější projekty například společná i samostatná výstava na Mezinárodním festivalu Nultý bod 2009. Nemalý (i mediální!) ohlas si rovněž vysloužila účast na uměleckém veletrhu Art Prague 2013, kde představil své fosforeskující obrazy. Jedná se o speciální směs barev, na které Miko pracoval půl roku. S trochou nadsázky se označuje tuto tvorbu jako posun malířství od konvenčního „olej na plátně“ k „AAPM na plátně“. Zkratka v angličtině znamená, že barvy tvoří kombinaci akrylu, aerosolu, fosforu a metalických barev.

Naposledy Jan Miko tvořil v Iráku v rámci sociálně-dokumentárního projektu One Blood Project, který objevuje a propojuje českou a zahraniční street culture. Miko na místě spolupracoval s mladým graffiti umělcem Bahmanem.